Systemy monitoringu

Wszystkie ceny są cenami sugerowanymi.

Co to jest monitoring wizyjny?


Monitoring wizyjny inaczej telewizja przemysłowa CCTV (ang. Closed Circuit TeleVision) to system dozoru, pozwalający na obserwację i rejestrację obrazu dokonywaną z odległości, za pomocą kamer. Obecnie na rynku spotykane są trzy rodzaje systemów monitoringu – analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy (potocznie zwany IP).


Jakie są rodzaje monitoringu wizyjnego?


System analogowy jest najstarszym przedstawicielem telewizji przemysłowej. Pozwala na realizację podglądu wyłącznie w obrębie sieci lokalnej zbudowanej na kablach koncentrycznych, łączących indywidualnie kamery z rejestratorem. Zapis obrazu dokonywany jest w rozdzielczościach PAL/NTSC – czyli maksymalnie ok. 768×576 pikseli, przez co jego jakość nie jest zbyt wysoka.

Systemy hybrydowe oparte są o hybrydowe rejestratory lub serwery wizyjne IP, które umożliwiają łączenie kamer analogowych z urządzeniami cyfrowymi IP przy uzyskaniu funkcjonalności tych drugich. Urządzenia hybrydowe m.in. konwertują sygnał analogowy na cyfrowy i umożliwiają jego cyfrowy zapis lub pozwalają na zdalny podgląd.

Monitoring IP to najnowocześniejsza wersja dozoru wizyjnego wykorzystująca protokół internetowy IP (ang. Internet Protocol), który umożliwia tworzenie dużych, otwartych na rozbudowę systemów przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieci LAN.

Wyższość systemu IP nad rozwiązaniami analogowymi i hybrydowymi jest wielopłaszczyznowa. Po pierwsze nie ma konieczności łączenia każdej kamery bezpośrednio z rejestratorem, dzięki czemu monitoring IP jest bardzo elastyczny i umożliwia rozproszenie urządzeń działających w obrębie wykorzystywanej sieci - takie rozwiązanie umożliwia prostą i szybką rozbudowę.

Po drugie, jakość obrazu rejestrowanego przez kamery megapikselowe, które ogranicza wyłącznie wielkością matrycy i przetwornika jest zdecydowanie wyższa. Kamery IP o rozdzielczościach HD (1.0 Mpx – 1280x 720) czy Full HD (2.0 Mpx– 1920 - 1080) są już standardem. Dla bardziej wymagających odbiorców dostępne są kamery pracujące w rozdzielczościach powyżej 3.0 Mpx umożliwiające zapis o bardzo wysokiej jakości znajdujący zastosowanie np. przy obserwacji obiektów magazynowych.

Jakie urządzenia tworzą system monitoringu IP?


Kamery IP – są połączeniem funkcjonalności standardowych kamer analogowych i komputera, umożliwiają transmisję obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą sieci IP. Dzięki wbudowanym serwerom WWW, FTP i itp. działają niezależnie od komputera, co pozwala na montaż w dowolnym miejscu. Jedynym warunkiem, który musi zostać spełniony do ich prawidłowego funkcjonowania jest dostęp do sieci IP.

Rejestrator sieciowy IP (ang. NVR – Network Video Recorder) – to samodzielne urządzenie przeznaczone do obsługi i zarządzania systemami monitoringu IP. Jego głównym zadaniem jest przechwytywanie obrazu z kamer IP działających w określonej sieci LAN. Rejestratory sieciowe umożliwiają przede wszystkim podgląd i zapis obrazu, który jest archiwizowany na dyskach twardych lub w chmurze. Obsługują od 4 do kilkudziesięciu kamer równocześnie, dzięki czemu znajdują zastosowanie w dużych systemach.

Switch – urządzenie mające za zadanie przekazywanie danych między elementami sieci z doborem portu przełącznika, na który dane są przekazywane. Switch jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do wykonania połączeń kilku kamer z rejestratorem. Jego zastosowanie umożliwia prawidłowe funkcjonowanie systemu monitoringu w obrębie sieci lokalnej.

Router – urządzenie służące do łączenia różnych sieci komputerowych, pełniące rolę węzła komunikacyjnego. Dzięki zastosowaniu routera w architekturze systemu możliwe jest udostępnienie obrazu na zewnątrz poprzez Internet. Pozwala to na zdalny dostęp i zarządzanie monitoringiem z każdego miejsca na świecie za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej.

Kamery IP - jakie są rodzaje i ich zastosowanie?


Zanim zdecydujemy się na zakup kamer do monitoringu wizyjnego należy odpowiednio dobrać urządzenia do indywidualnych potrzeb i wymogów obiektu, który chcemy zabezpieczyć. W tym celu warto zapoznać się z cechami każdego typu kamer, które dzięki unikalnym funkcją w określonych miejscach i sytuacjach sprawdzają się lepiej niż inne.


  1. Kamera IP Eura Professional - Bullet
    Bullet (kamery tubowe) – są najbardziej popularnymi urządzeniami stosowanymi do systemów dozoru obiektów; posiadają stały korpus i stopę montażową. Ich kształt określa kierunek i zakres obserwowanego pola; swoje zastosowanie znajdują w miejsach, których chce sie zasugerować intruzowi, że właśnie wchodzi na kontrolowany obszar przez co automatycznie podnosi się poziom bezpieczeństwa.



  2. Kamera IP Eura Professional - Dome
    Dome (kamery kopułkowe) - głównymi ich zaletami są brak możliwości dostrzeżenia, w którą stronę skierowany jest obiektyw, co umożliwia dyskretną obserwację oraz wandaloodporna konstrukcja. Urządzenia tego typu przeznaczone są do montażu sufitowego, przez co z założenia posiadają większy kąt widzenia niż wersje tubowe.
    Wśród kamer kopułkowych na szczególną uwagę zasługuje model z szerokokątnym obiektywem typu Fisheye (Rybie oko), który umożliwia obserwację pola o zakresie 180°, pozwala to na zastąpienie kilku kamer jedną np. na holach szkół, centrów handlowych czy halach produkcyjnych.


  3. Kamera IP - PT
    PT (kamery obrotowe) – PT z ang. Pan Tilt są najbardziej zaawansowane technologicznie i umożliwiają zdalne sterowanie obiektywem – dotyczy to zarówno obrotu głowicy we wszystkich kierunkach.




Czynnikiem mającym ogromny wpływ na prawidłowy dobór kamery IP jest miejsce montażu. W zależności od tego czy urządzenie będzie pracować nieprzerwanie przez 24h/7, wewnątrz lub na zewnątrz obiektu należy zwrócić uwagę na:

  • współczynnik ochrony mechanicznej – jeżeli kamera narażona będzie na uszkodzenia mechaniczne wynikające z działań osób trzecich należy wybrać urządzenie z wandaloodporną obudową, która zapewni prawidłową pracę nawet przy próbie dewastacji,

  • współczynnik ochrony przed czynnikami atmosferycznymi – dotyczy kamer zewnętrznych, które ze względu na specyfikę pracy muszą być odporne na deszcz, śnieg, czy pył, aby niezależnie od pogody były w stanie prawidłowo funkcjonować,

  • opcję pracy ciągłej 24h/7 – aby ciągła rejestracja obrazu była możliwa, kamera musi być wyposażona w oświetlenie nocne. W tym celu stosowane są diody IR, które emitują zakres fal podczerwonych niewidzialnych dla ludzkiego oka, co umożliwia widzenie nawet w całkowitej ciemności. Do poprawnego działania kamery wyposażonej w diody IR wymagany jest mechaniczny filtr IR-Cut odcinającą światło z diod w ciągu dnia.