Zabezpieczenia domu przed niepowołanymi gośćmi

Czasy, w których żyjemy, jak nigdy dotąd w historii, dają nam możliwość podróżowania i pracy na całym świecie. Korzystamy z tego pełnymi garściami i coraz częściej wypuszczamy się w podróże bliskie i dalekie. W tym czasie, kiedy my zwiedzamy świat, nasz dobytek narażony jest na zniszczenia i wrogie przejęcie. Mamy jednak cały wachlarz możliwości, które pozwolą nam wypoczywać w spokoju.

Metody tradycyjne

Parafrazując słowa starej, wiejskiej przyśpiewki, dobra sąsiadka może nam nieba uchylić. W naszym wypadku najlepiej sprawdzi się sąsiadka- emerytka, tzw. Pelargonia. Osoba, która obserwuje osiedle z okna 24h/dobę. Ma czas i świetną pamięć, jest spostrzegawcza i wie wszystko o wszystkich. Taka sąsiadka to dar z niebios, gdy często pracujemy do późna lub wyjeżdżamy w delegację lub na wakacje. Jeżeli chwilowo nie dysponujemy takim okazem sąsiada na osiedlu, to warto uprzedzić znajomego z naprzeciwka, że wyjeżdżamy i poprosić delikatnie o zwrócenie uwagi czy nikt nam się nie kręci wokół posesji. Gdy mamy sąsiada, z którym mamy bliskie kontakty, poprośmy go o podlanie kwiatków pod naszą nieobecność. Światło zapalające się kilka razy w tygodniu w oknie skutecznie odstraszy potencjalnych włamywaczy.

Jeżeli nie dysponujemy żadną życzliwą sąsiadką, warto zastanowić się nad drzwiami antywłamaniowymi i zamkiem patentowym z atestem. W oknach przydadzą się rolety antywłamaniowe, szczególnie jeżeli mieszkamy na odludziu.

Elektronika w służbie bezpieczeństwu

Dobrzy sąsiedzi zawsze przydadzą się, niestety nie każdy ich ma. Coraz częściej ludzie budują sobie domy na dużych działkach, chcąc prywatności- ogradzają się wysokim murem lub kilku metrowymi tujami. W takim przypadku nawet sąsiedzi nie pomogą. Tutaj sprawdzi się technologia, czyli elektroniczne systemy alarmowe lub urządzenia, które są dedykowane do ostrzegania przed zagrożeniem.

Mini-alarmy

Mini alarmy, czyli plastikowe urządzenia, które działają jako przenośna syrena alarmowa. Możemy zamontować je na futrynie drzwi lub framudze okien i w momencie ich otwarcia, alarm włączy się. Będzie działał dopóty, dopóki znowu ich nie domkniemy. To urządzenie działa w oparciu o łącznik elektroniczny sterowany polem magnetycznym (kontaktron). Sprawdzi się jako alarm, jeżeli w niedalekiej odległości mamy jakichś sąsiadów, którzy będą w stanie zareagować. Ale jest niedrogie i nie wymaga skomplikowanego montażu, więc jeżeli wyjeżdżamy spontanicznie, to możemy pokusić się o takie rozwiązanie.

Urządzenia IP

W dobie internetu przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko możemy załatwić zdalnie. Począwszy od pracy, poprzez zakupy, a nawet sprawy urzędowe. Wyjeżdżając również chcemy korzystać z tych dobrodziejstw, a technologia nam to umożliwia. Możemy zainwestować w kamery IP, które pozwolą nam obserwować co się dzieje na naszej posesji z każdego miejsca na świecie. Wybierając kamerę do monitoringu sprawdźmy, czy sprzęt nadaje się do obserwacji w ciągu dnia i nocą. Oprócz tego zwróćmy uwagę, jaka jest jakość obrazu, ważne, szczególnie jeżeli zamierzamy obserwować pogląd z kamery na smartfonie lub innym urządzeniu z małym monitorem. Poza tym istotna jest opcja detekcji ruchu, bo dzięki niej możemy dokonać zrzutu obrazu na serwer lub kartę SD. W dzisiejszym rynkowym wyścigu technologicznym, kiedy ceny zmieniają się z sezonu na sezon, kamery IP nie są już dobrem luksusowym. Dobrej jakości i spełniająca zadania dla jednorodzinnej posesji spokojnie znajdziemy w przedziale 500-1000 zł.

Sterowniki WiFi

Kiedy planujemy wyjazd lub często pracujemy do późna, warto zakupić sterowniki Wi-Fi. Stanowią niezwykłą wygodę i ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają na kierowanie pracą wielu urządzeń. W przypadku wyjazdów warto posiadać taki sprzęt, który będzie kierował pracą rolet antywłamaniowych. Podnoszenie i opuszczanie ich daje złudzenie, że w domu stale ktoś przebywa. To samo tyczy się sterowania światłem. Włączanie i wyłączanie świateł w różnych miejscach domu oraz kierowanie światłem w ogrodzie również sprawi, że na posesji stale ktoś przebywa. Urządzenia łatwo dają się zaprogramować a ich obsługa jest niezwykle prosta. Jeżeli wiemy, że mają zarządzać czynnością, która zawsze odbywa się w ten sam sposób i w tych samych godzinach, możemy stworzyć dla nich automatyczny harmonogram i w ogóle zapomnieć o tych czynnościach. Jedyne czego sterowniki potrzebują do funkcjonowania, to stały dostęp do sieci.

Wideodomofony IP

Produkt zdecydowanie dedykowany użytkownikom, którzy posiadają własny dom i często ich w nim nie ma. Dzięki wbudowanej kamerze o dobrej jakości obrazu jesteśmy w stanie z dużą dokładnością sprawdzić, kto kręci się przy naszej furtce. Poza tym, taki model wideodomofonu daje nam możliwość obsługiwania naszej posesji, będąc na wczasach. Jeżeli w tym czasie przywiozą nam opał lub zjawi się znajomy podlać ogród, będziemy mogli wpuścić ich na posesję.

Udostępnij:

REKLAMA