Nowoczesne mieszkanie w starej kamienicy?

Wysokie sufity, drewniane podłogi, oryginalna stolarka okienna i pełne drzwi z drewna to elementy, które zazwyczaj przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o mieszkaniu w starej kamienicy. To doskonała podstawa dla wielu aranżacji, które idealnie wpiszą się w klimat, którym przesiąknięte są takie lokale. 

Ratujmy co się da!

Mieszkania w starych budynkach mają swoją historię, jej ślady widoczne są w skrzypiących parkietach, trzeszczących przy każdym otwarciu drzwiach i nieszczelnych drewnianych oknach. Skoro jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami takiej nieruchomości, to pewnie jesteśmy też wielbicielami ich klimatu. Oczywiście możemy położyć nowiuteńkie panele PCV, wstawić plastikowe okna i wymienić drzwi na takie z płyty MDF i okładziny drewnopodobnej, ale po co?!? Uszanujmy historię miejsca, włóżmy nieco pracy w wycyklinowanie starego parkietu, zainwestujmy w odnowienie stolarki okiennej i drzwiowej, to się opłaci! Nie tylko wizualnie, to podnosi wartość mieszkania na rynku nieruchomości. Zainspirujmy się paryskimi apartamentami, oczywiście w granicach naszego budżetu. Sztukateria sufitowa, jeśli nas stać to gipsowa, jeśli nie- styropianowe listwy sztukateryjne także dają doskonałe efekty. Możemy dzięki nim powalczyć z proporcjami pokoi, umieszczając je na wysokości miej więcej 1/3 ściany optycznie obniżymy zbyt wysokie wnętrze. Do tego neutralny szary kolor na ścianach, białe listwy przypodłogowe i mamy gotową receptę na sukces. Mieszkania w starych kamienicach są zazwyczaj obszernych rozmiarów, warto poeksperymentować z eklektycznym wystrojem wnętrz. Nowe i funkcjonalne meble z sieciówek można połączyć ze starym fotelem z lat 70, poszperać na pchlich targach i wyszukać dębowy kredens albo lampę sprzed ery ledów. Takie perełki wprowadzają klimat i personalizują wnętrze.

Jeśli nie klasyka to co?

W mieszkaniu w starym budynku, z wysokimi sufitami i dużym metrażem, doskonale sprawdzą się elementy stylu loftowego lub industrialnego. To zdecydowanie dla ludzi, którzy cenią sobie przestrzeń w mieszkaniu, czyste linie i proste formy. Tutaj sprawdzi się nowa podłoga-warto zainspirować się wiodącymi trendami. Do łask wraca lastryko, świetny efekt dają podłogi z żywicy epoksydowej. Triumf święci beton, nie tylko na ścianach, ale jako materiał dekoracyjny, np. blat wyspy kuchennej lub w formie betonowych kafli jako rękaw kuchenny. Warto wykorzystać to, co ma w sobie najlepszego mieszkanie w kamienicy- cegła. Odsłońmy cegłę na jednej ze ścian, porządnie zaimpregnujmy, nie będzie wnikać kurz i cegła nie będzie pylić. Wykorzystajmy natynkową instalację elektryczną, stylizowane włączniki i kontakty. Stworzą jedyną w sobie dekoracje- surową i bardzo stylową. Zastanówmy się nad wymianą stolarki drzwiowej, jeśli nie jesteśmy fanami skrzypiących drewnianych drzwi, pomyślmy o metalowych przeszklonych skrzydłach na prowadnicach, wbrew pozorom nie jest to drogie rozwiązanie, za to daje spektakularne efekty.

Remont w mieszkaniu w kamienicy to mała apokalipsa, często wiąże się z wymianą wszystkich instalacji, trwa zazwyczaj tyle co ciąża. Ale jest to szansa, żeby stworzyć miejsce na ziemi, o którym zawsze marzyliśmy.

Udostępnij:

REKLAMA