Czym palimy w piecach? Rodzaje paliw stosowanych w kotłach grzewczych

Czym palimy w piecach? Rodzaje paliw stosowanych w kotłach grzewczych

Paliwo z założenia dzięki udziałowi powietrza ma stosunkowo łatwo ulegać procesowi spalania. Mogą to być różnorodne substancje chemiczne lub tworzone z nich mieszaniny. W wyniku spalania paliw powstają produkty spalania, czyli najczęściej gazy, które odprowadzane są do atmosfery, czyli spaliny. Decydując się na rodzaj paliwa, jaki zastosujemy w celu ogrzewania odgrywa bardzo istotną rolę w późniejszych kosztach eksploatacyjnych budynku. Nasza decyzja określi jakie będziemy ponosić koszta związane z ogrzewaniem, ale również to, czy będziemy mieli dużo roboty z obsługą systemu.

Jakie paliwo wybrać?

Dokonanie wyboru odnośnie rodzaju paliwa, najczęściej wymaga kompromisu z naszej strony. Zdecydowanie najniższe koszta będą w przypadku paliw stałych, jednak do ich stosowania musimy pamiętać, że niezbędny będzie nam odpowiedniej wielkości magazyn i wcześniej zakup ilość surowca opałowego. Niekiedy również trzeba poświęcić sporo czasu, aby zakupić paliwo wysokiej jakości, lub podjąć decyzję o zakupie tańszego i niższej jakości.

Kolejną ważną informacją jest fakt, że kotły opalane paliwem stałym najczęściej w mniejszym lub większym stopniu są zależne od naszej obsługi. Trzeba więc poświęcać nieco czasu na dokładanie opału, usuwanie popiołu. Niezbędne jest również regularne czyszczenie takiego kotła i pilnowanie ustawień automatyki, tak aby ilość wytwarzanego ciepła była optymalnie dostosowywana do bieżących potrzeb budynku.

Jeśli zależy nam, aby cały system ogrzewania był bezobsługowy to najlepiej zdecydować się na odpowiednio przystosowane do tego kotły. Uzyskamy to m.in. w przypadku kotłów na gaz, olej opałowy, jak również energię elektryczną. Z pewnością takie rozwiązania cechują się wygodą, jednak mogą okazać się dla nas kosztowne i trzeba zwrócić na tę kwestię uwagę już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Rodzaje paliw grzewczych

Jeśli zależy nam na skutecznym ogrzaniu zarówno domu jednorodzinnego, jak i innego większego budynku czy obiektu możemy zdecydować się na właściwie każdy rodzaj paliwa. We wszystkich przypadkach inny będzie sposób wytwarzania ciepła, własności, jak również wymagań. Znane paliwa dzielimy na stałe, gazowe i ciekłe, sztuczne i naturalne oraz nisko i wysokokaloryczne.

Paliwa stałe

  1. Węgiel – węgiel kamienny i węgiel brunatny. Dostępny jest w różnej postaci. Granulacja czyli wielkość ziaren może być odmienna oraz klasa surowca. Z kolei klasa uzależniona jest od wartości opałowej, jak również zawartości popiołu.
  2. Biomasa – substancje stałe bądź ciekłe ulegające biodegradacji. Uzyskiwane są z produkcji leśnej, rolnej i przemysłu, który zajmuje się ich przetwarzaniem. W celach uzyskania ciepła biomasa ma najczęściej postać drewna i jego odpadów. Są to wióry, kawałki drewna, trociny, zrębki, pelety. Warto jednak zaznaczyć, że mogą być także pozyskiwane z roślin energetycznych, w tym np. z wierzby energetycznej. Aby skutecznie ogrzać budynek możliwe jest również skorzystanie z biomasy pochodzącej z produkcji rolnej, czyli słomy, kukurydzy czy ziaren zbóż.

Paliwa płynne

  1. Gaz płynny – jest to mieszanina, którą tworzą węglowodory, a pośród nich najczęściej propan oraz butan. Uzyskiwany jest z gazu ziemnego mokrego oraz gazów rafineryjnych.
  2. Gaz ziemny – jest surowcem opałowym pochodzącym z naturalnych złóż. Dominującym składnikiem jest w nim metan. Nie ma on zapachu i jest nietrujący, w związku z tym stosuje się sztuczne związki zapachowe, tzw. nawanianie, aby w razie pojawienia się nieszczelności instalacji gazowej mógł on zostać wyczuty. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają.

Paliwa gazowe

  1. Bioolej – pozyskuje się go przede wszystkim z ziaren rzepaku. Po odpowiedniej przeróbce uzyskuje się podobne właściwości, jak w przypadku oleju opałowego. Stosując nowoczesne kotły olejowe mamy możliwość wykorzystywania mieszaniny oleju opałowego z bioolejem, gdzie udział tego drugiego to około 10%. Mniej powszechne a jednak obecne na rynku są również palniki przystosowane do spalania jedynie samego biooleju.
  2. Olej opałowy – w celu ogrzewania budynków stosowany jest tzw. olej opałowy lekki. Aby możliwe było odróżnienie go od oleju napędowego stosuje się barwienie go na kolor czerwony.
  3. Biogaz – do jego powstania dochodzi na skutek rozpadu substancji organicznych w beztlenowych warunkach. Do jego wytworzenia można zastosować kiszonkę z roślin, odpady zielone z pielęgnacji terenów zielonych, czy gnojowicę.
Udostępnij:

REKLAMA