Co to jest IoT (Internet of Things)?

Trudno już sobie wyobrazić życie bez Internetu. Mamy z nim do czynienia na każdym kroku: w szkole, w pracy, w domu, a także w przestrzeni publicznej, np. w środkach komunikacji, centrach handlowych i restauracjach. Służy nam do pracy, komunikacji, pozyskiwania informacji, zakupów, rozrywki − praktycznie do wszystkiego.

Internet rzeczy (ang. IoT, Internet of Things) to określenie, które odnosi się do wciąż rosnącego zastosowania sieci. Umożliwia komunikację nie tylko między ludźmi oraz ludźmi a urządzeniami, ale również między różnymi inteligentnymi przedmiotami. W praktyce oznacza to, że wszystkie urządzenia, w tym sprzęty AGD, mogą za pośrednictwem Internetu wymieniać się danymi i wchodzić w interakcje. Użytkownik tej inteligentnej technologii może przede wszystkim sterować urządzeniami za pośrednictwem Internetu i odpowiedniej aplikacji. Nie ma znaczenia, gdzie się znajdujesz w danym momencie, wystarczy że masz połączenie z internetem. Dzięki aplikacji masz dostęp do danych i szczegółowej diagnostyki urządzeń. Pozwala to na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Internet of Things a dom inteligentny

Inteligentne systemy, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, które są zaprojektowane zgodnie z koncepcją Internetu rzeczy, już dzisiaj stwarzają w naszych domach niezwykle komfortową i bezpieczną przestrzeń. Mamy możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem, pracą urządzeń AGD i RTV, bramą, światłem, roletami. Możemy dopasować ich działania do naszych indywidualnych potrzeb. Dodatkowymi plusami są oszczędzanie energii cieplnej i elektrycznej, co obniża nasze rachunki i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Internet rzeczy zwiększa możliwości automatyki domowej, dodając urządzeniom większej samodzielności. Scenariusz, że po otwarciu pilotem bramy, w domu zapalają światła, a w telewizji włącza się nasz ulubiony serial, nie jest już mrzonką i wizją pisarzy science fiction, lecz rzeczywistością.

Nie ma żądnych wątpliwości, że Internet rzeczy będzie wciąż się rozwijał, coraz skuteczniej przewidując nasze oczekiwania i zapewniając nam maksimum wygody.

Udostępnij:

REKLAMA