Budowa domu i błędy wykonawcze przy instalacji domofonu, wideodomofonu

Budowa domu i błędy wykonawcze przy instalacji domofonu, wideodomofonu

Domofony i wideodomofony zapewniają nam wygodę podczas otwierania furtki lub bramy, znacznie zwiększają nasze bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wtargnięcia intruzów na posesję. Nic dziwnego, że są chętniej wybierane niż tradycyjne dzwonki. Po wyborze urządzenia następuje moment montażu, aby uniknąć ewentualnych błędów, a co za tym idzie, dodatkowych kosztów, należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy przy instalacji domofonów i wideodomofonów.

Nieodpowiednie miejsce na monitor/ unifon

Miejsce, które wybierzemy na unifon powinno przede wszystkim być łatwo dostępne dla wszystkich domowników (dodatkowo w przypadku zwykłego domofonu najlepiej w pobliżu okna). Najbardziej praktyczny będzie hol, który jest umownym środkiem domu lub miejsce, w którym najczęściej przebywamy. Nie zaleca się umieszczania domofonu w sypialni lub wiatrołapie, ponieważ dojście do nich może zająć nam sporo czasu.

Zły dobór wysokości

Zanim wykonamy otwory montażowe, powinniśmy najpierw dobrać odpowiednie miejsce i wysokość od podłoża zarówno monitora jak i bramofonu. Kaseta zewnętrzna powinna być zainstalowana na wysokości ok. 150 cm nad ziemią. Przed jej instalacją należy sprawdzić czy istnieje możliwość późniejszej regulacji położenia oka kamery. Jeżeli nie, zaleca się empiryczne sprawdzenie optymalnej wysokości tak, aby po wywołaniu była widoczna twarz osoby dzwoniącej. Należy pamiętać również o tym, że kamera wideodomofonu nie powinna być ustawiona w kierunku słońca, które powoduje zaciemnienie obrazu.

Monitor lub unifon umieszcza się na podobnej wysokości, co moduł bramowy, chodzi o łatwy dostęp do urządzenia dla wszystkich domowników, zarówno dorosłych jak i dzieci. Odpowiednia wysokość jest szczególnie istotna w przypadku wideodomofonu, ponieważ widoczność ekranu LCD pod ostrym kątem jest niewielka.

Ponadto nieodpowiednie dobranie wysokości wymusi na nas konieczność wykonania poprawki, a to wiąże się z maskowaniem otworów, co w przypadku metalowego słupka lub wykończonego murowanego płotu może okazać się nie lada wyzwaniem.

Źle dobrane przewody

Przewody łączące panel zewnętrzny domofonu z wewnętrznym powinny być zgodne z zaleceniami zawartymi w instrukcji, tj. odpowiednia ilość żył, przekrój i ekranowanie. Najczęściej korzysta się z kabli telefonicznych. Są one mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego umieszcza się w rurce ochronnej przed wkopaniem do ziemi. Dobrą alternatywną, lecz nieco droższą, jest użycie kabla energetycznego typu YkY.

Niedostosowanie ogrodzenie do montażu kasety zewnętrznej

Montaż domofonu lub wideodomofonu powinniśmy zaplanować już na etapie budowania ogrodzenia. Jeśli chcemy postawić betonowe słupki, należy wykonać w nich odpowiednie nisze pod panel, zaczep elektromagnetyczny i miejsca na przewody. W ten sposób unikniemy kłopotliwego rozkuwania słupków.

Niewłaściwe oświetlenie wejścia na posesję

Większość z wideodomofonów wyposażona jest w diody białe lub podczerwone, które umożliwiają widoczność po zmroku, ale mają one niewielki zasięg. Warto, więc zaopatrzyć się w dodatkowe oświetlenie przy furtce. W przypadku domofonu i unifonu zamontowanego przy oknie kwestia ta jest jeszcze ważniejsza, bo bez dodatkowego oświetlenia nie zobaczymy zupełnie nic.

Udostępnij:

REKLAMA